بیمه شخص ثالث اتومبیل

آیا تا کنون تصادف یا حادثه ای در حین رانندگی برایتان پیش آمده است؟ اگر تجربه چنین اتفاق‌هایی را داشته باشید، بی شک اولین موضوعی که به ذهن راننده پس از تصادف خطور می‌کند سلامت سرنشینان خودرو و میزان خسارت وارد شده به خودروی مقابل است.

بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه‌های مسئولیت است که مسئولیت راننده را در مقابل اشخاص دیگر (ثالث) بیمه می‌کند. منظور از شخص ثالث، کلیه اشخاص بغیر از راننده مسبب حادثه است که در اثرحوادث وسائل نقلیه موتوری زمینی د چار زیانهای بدنی و یا مالی می‌شوند؛ اعم از اینکه داخل و یا خارج از وسیله نقلیه بیمه شده باشند،
براساس قانون، کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی وظیفه دارند تا مسئولیت خود را که در اثر حوادث وسایل نقلیه مزبور یا محموله‌های آنها اشخاص ثالث زیان وارد نماید بیمه کنند
در بسیاری از تصادفات، هزینه‌های وارده بسیار سنگین و خارج از توان راننده است. در این صورت بیمه شخص ثالث خسارت جانی و مالی وارده به افراد دیگر را جبران و هزینه‌ها را پوشش می‌دهد.

خطرات تحت پوشش بیمه نامه شخص ثالث

تصادف، تصادم، سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی و یا انفجار وسایل نقلیه

خسارت های وارده از محموله های وسیله نقلیه به اشخاص ثالث

غرامت فوت و نقص عضو دائم و موقت اشخاص ثالث

خسارتهای مالی وارد به اشخاص ثالث

سوالات متداول

براساس قانون، کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی وظیفه دارند تا مسئولیت خود را که در اثر حوادث وسایل نقلیه مزبور یا محموله های آنها اشخاص ثالث زیان وارد نماید بیمه کنند . در بسیاری از تصادفات، هزینه های وارده بسیار سنگین و خارج از توان راننده است. در این صورت بیمه شخص ثالث خسارت جانی و مالی وارده به افراد دیگر را جبران و هزینه ها را پوشش میدهد.

بیمه نامه شخص ثالث در کنار پوشش های اشخاص ثالث، بصورت اجباری بیمه حوادث راننده را نیز ارائه می کند. بیمه حوادث راننده خسارت های جانی وارد شده به راننده مقصر را نیز پوشش میدهد

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث، این بیمه خسارت های وارد شده به راننده مقصری که گواهینامه معتبر و مرتبط با وسیله نقلیه نداشته باشد را پوشش نمیدهد. در واقع راننده بدون گواهینامهای که در حوادث رانندگی آسیب جانی دیده باشد، نمیتواند از بیمه خسارت (دیه) دریافت کند.

بیمه نامه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه موتوری (موتور سیلکت و انواع خودرو) اجباری است؛ استفاده از وسایل نقلیه موتوری و رانندگی بدون داشتن بیمه نامه شخص ثالث ممنوع است. مأموران راهنمایی و رانندگی و پلیس راه وسایل نقلیه بدون بیمه نامه را متوقف و راننده متخلف را ملزم به پرداخت جریمه میکنند.

برای بررسی صحت و اصالت بیمه نامه خودرو، میتوانید با مراجعه به سایت بیمه مرکزی قسمت استعلام بیمه نامه و وارد کردن اطلاعات شماره بیمه نامه، کد یکتا، کد ( VINشماره 17رقمیِ شناسایی خودرو) و کد ملی خود از صحت آن اطمینان حاصل نمایید. همچنین امکان بررسی اصالت بیمه نامه از طریق ارسال پیامک وجود دارد.

خسارت های وارده به وسایل نقلیه مسبب حادثه
خسارت های وارده به محمولات وسائل نقلیه مورد بیمه
خسارت های مستقیم یا غیر مستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
خسارت های ناشی از جریمه یا جزای نقدی

بر اساس بخشنامه بیمه مرکزی و پلیس راهور، نیازی به نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث نیست و به همراه داشتن کد یکتای ارسال شده در پیامک کافی است.
 

در قانون جدید بیمه شخص ثالث 1400 امکان انتقال تخفیف در زمان فروش خودرو وجود ندارد. به این معنا که دیگر داشتن تخفیف بیمه شخص ثالث در زمان فروش خودرو امتیاز نیست و هیچ تخفیفی به خریدار منتقل نمی شود.

در قانون جدید بیمه شخص ثالث ، فروشنده خودرو می تواند تخفیف بیمه شخص ثالث را به خودروی دیگر خود انتقال دهد یا آن را تا زمان خرید خودرو برای خود حفظ کند. علاوه بر این فرد می تواند تخفیف خود را به خانواده درجه یک خود یعنی والدین، همسر و فرزندان خود منتقل کند مشروط بر اینکه کاربری دو خودرو یکسان باشد.

دکمه بازگشت به بالا